Diagnostyka ma olbrzymie znaczenie we współczesnej stomatologii. Proces diagnozowania pacjenta można podzielić na 2 etapy. Pierwszym z nich jest wywiad medyczny, połączony z oględzinami jamy ustnej. Czasem może się on jednak okazać niewystarczający. W takiej sytuacji lekarz kieruje pacjenta na wybrane badania radiologiczne, które pozwolą precyzyjnie ustalić źródło problemu. Badania z użyciem promieniowania jonizującego pozwalają zdiagnozować zmiany patologiczne, są niezbędne do planowania zabiegów oraz umożliwiają bieżącą kontrolę procedur leczniczych.
W naszym gabinecie wykonujemy zdjęcia wewnątrzustne, pantomograficzne oraz tomografię stożkową CBCT.
Zdjęcia wewnątrzustne (przylegające, zębowe) są stosowane w diagnostyce pojedynczych zębów, np. przed leczeniem kanałowym , w jego trakcie lub po jego zakończeniu. Pozwalają one na ocenę szczelności wypełnienia kanału czy obecności/brak zmian zapalnych w tkankach otaczających korzeń zęba (tzw. tkankach okołowierzchołkowych). Zdjęcia wewnątrzustne pozwalają także na kontrolę szczelności wypełnień oraz umożliwiają wykrycie próchnicy wtórnej, która rozwija się pod wypełnieniem, które nie wykazuje klinicznych oznak uszkodzenia.
Pantomogram to podstawowe zdjęcie panoramiczne, które obrazuje całe uzębienie pacjenta wraz ze strukturami kostnymi żuchwy, szczęki oraz stawami skroniowo-żuchwowymi.
Stomatologiczna tomografia wolumetryczna, CBCT (cone beam computed tomography), zwana też tomografią stożkową niesie za sobą nowe możliwości obrazowania struktur w technologii 3D. Pozwala na uzyskanie przekrojów analogicznych jak w tomografii komputerowej (CT), przy czym warstwa przekrojów CBCT jest kilkukrotnie mniejsza, co daje jej przewagę jakościową. Podstawowe zastosowania CBCT w diagnostyce to przede wszystkim implantologia, chirurgia stomatologiczna oraz endodoncja.