Zabiegi
Skaling
Skaling, polega na usuwaniu kamienia nazębnego, przy pomocy ręcznych bądź mechanicznych, głównie ultradźwiękowych, skalerów stomatologicznych. Skalery ultradźwiękowe wytwarzają drgania o wysokiej częstotliwości (kilkadziesiąt tysięcy razy na sekundę), które lekarz dentysta przenosi na powierzchnię zęba – lekarz przykłada specjalną końcówkę skalera do ścianki zęba. W efekcie dochodzi do pękania i odpadania kamienia nazębnego. W ten sposób lekarz usuwa nie tylko kamień widoczny dla pacjenta, lecz również bardziej szkodliwy kamień znajdujący się pod powierzchnią dziąseł.
Piaskowanie
Piaskowanie zębów polega na usuwaniu z ich powierzchni osadów, płytki nazębnej czy też powierzchownych przebarwień. Przy użyciu specjalnej piaskarki stomatologicznej oczyszcza powierzchnię zębów. Piaskarka wytwarza pod wysokim ciśnieniem aerozol wodno-powietrzny zawierający również piasek dentystyczny. W efekcie możliwe jest usunięcie osadów nawet z trudno dostępnych powierzchni, np. powierzchni stycznych stłoczonych zębów.
Fluoryzacja
Fluoryzacja zębów (fluoryzacja kontaktowa) to zabieg wykorzystywany w celach profilaktycznych, w trakcie którego stosuje się związki fluoru. Fluor jest pierwiastkiem chemicznym z grupy fluorowców, o dużej aktywności chemicznej. Ze względu na działanie przeciwpróchnicowe, fluor szeroko stosowany jest w gabinetach stomatologicznych w profilaktyce tej próchnicy. W mniejszych stężeniach jest powszechnym składnikiem past i płukanek przeznaczonych do utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej w warunkach domowych. Korzystne działanie fluoru na szkliwo wyrzniętych już zębów wynika głównie z jego bezpośredniego kontaktu z powierzchnią zęba, dlatego najczęściej stosowaną jest obecnie fluoryzacja kontaktowa, inaczej fluoryzacja egzogenna. Polega ona na nakładaniu bezpośrednio na powierzchnię oczyszczonego zęba prepartów fluorowych w postaci m.in żeli, lakierów czy pianek fluoryzacyjnych.
Icon
Infiltrant – bardzo płynna żywica, jest wchłaniana do układu próchnicowych porów w uszkodzonym zębie, wypełniając go i blokując penetrację próchnicogennych kwasów. Wczesna próchnica może więc być szybko zatrzymana, przy jednoczesnym zachowaniu tkanek zęba. Z pełną estetyką i medycznymi korzyściami. Powietrze i woda uwięzione w zmianie próchnicowej mają niższy współczynnik załamania światła niż zdrowe twarde tkanki zęba. W ten sposób powstają nieestetyczne przebarwienia znane jako białe plamy. Icon-Infiltrant, który wnika głęboko do porowatej tkanki zęba, ma podobny współczynnik załamania światła jak zdrowe szkliwo. Zinfiltrowana zmiana upodobania się do otaczającego zdrowego szkliwa. Fluorozę można także leczyć preparatem Icon vestibular.
Zalety Icon vestibular:
- Wczesne zatrzymanie rozwoju próchnicy bez borowania.
- Estetyczne leczenie białych plam.
- Odtworzenie naturalnego koloru zęba.
- Przedłuża długość życia zęba.
- Delikatna metoda leczenia bez borowania i bez znieczulenia.
- Przyjazna metoda leczenia dla lekarza i pacjenta podczas tylko jednej wizyty.
Impregnacja (Lapisowanie) - ratowanie mleczaków
Lapisowanie to technika leczenia (a dokładniej zahamowania procesu) próchnicy zębów mlecznych. Zabieg ma na celu przesycenie próchnicowo zmienionych tkanek zęba związkami chemicznymi o właściwościach bakteriobójczych i mineralizujących. Lapisowanie to inaczej zabieg impregnacji zębów. Dedykowane jest próchnicy wczesnego dzieciństwa zębów mlecznych. Lapisowanie stosuje się głównie ze względu na duże zniszczenie zęba gdy tradycyjne wypełnienie może się nie utrzymać.
Instruktaż higieny jamy ustnej
Instruktaż jest przeprowadzany indywidualnie. Powinien odbywać się zawsze po dokładnej higienizacji bądź, po badaniu przeglądowym. Tylko wtedy mamy całkowitą wiedzę na temat stanu uzębienia pacjenta jak i o stanie tkanek miękkich znajdujących się w jamę ustnej pacjenta. Aby dokładnie przeprowadzić instruktaż w gabinecie higieny muszą znajdować się odpowiednie rekwizyty. Zaliczamy do niech przede wszystkim modele szczotek i uzębienia odpowiednio duże, aby pacjent mógł spokojnie zobaczyć każdą wykonywaną przez nas czynność. Pomocne są też ulotki, które możemy dać pacjentowi do domu. Ważne jest również zebranie wywiadu o nałogach, trybu życia i zwyczajach higienicznych. Instruktaż higieny jamy ustnej powinien poruszać zagadnienia takie jak:
- dobór odpowiedniej szczotki do zębów: uwzględniając twardość [uzależnioną od stanu przyzębia pacjenta], wielkość główki – dostosowanej do wieku.
- wybór odpowiedniej pasty: uzależniając wybór do predyspozycji pacjenta, czyli czy ma skłonności do próchnicy, nadwrażliwości, suchości w jamie ustnej itp.
- zaproponowanie środków pomocniczych: takich jak nitka, szczotki międzyzębowe, irygatory czy płyny do płukania.
Ważne jest, żeby instruktaż zawsze był wykonywany w oparciu o pokaz na modelu. Po wybraniu odpowiedniej szczotki, musimy pokazać pacjentowi na modelu, w jaki sposób ma jej używać w domu. Pamiętajmy, że metod szczotkowania jest kilka i powinno być dobrane odpowiednio do warunków panujących w jamie ustnej pacjenta.