67-261-35-59 gabinet@tsokolowska.pl
Stomatologia - zabiegi

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Leczenie zachowawcze

Leczenie próchnicy

Leczenie próchnicy polega na usunięciu zniszczonych tkanek zęba i odbudowie anatomicznego kształtu, dopasowaniu koloru i odtworzeniu jego funkcji.

Leczenie endodontyczne (kanałowe)

Leczenie endodontyczne (kanałowe)

Jest to leczenie nieodwracalnych zmian zapalnych miazgi zęba, do których dochodzi na skutek różnych czynników (głównie próchnicy). Początkowymi objawami są zwiększona wrażliwość zęba na ciepło i zimno, pulsujący ból, a przy zaawansowanej infekcji- bardzo silny ból, obrzęk i powikłania ropne. Odpowiednie leczenie pozwoli Tobie zachować swój ząb, przed jego całkowitym zniszczeniem. Zabieg zaczyna się od znieczulenia. Następnie kanały zęba są płukane odpowiednim środkiem dezynfekującym i oczyszczane mechanicznie. Ostatni etap leczenia polega na wypełnieniu kanałów korzeniowych gutaperką, po czym odbudowana zostaje korona zęba.

Zamiast wiertła ozonoterapia

Zamiast wiertła – ozonoterapia

Ozon zabezpiecza nas przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego. Jest wykorzystywany do oczyszczania wody, powietrza albo owoców. W ostatnich latach na dużą skalę korzysta się z niego również w stomatologii – dzięki niemu możemy wyleczyć próchnicę we wczesnej fazie. Możemy również pomóc Tobie w dezynfekcji i przyspieszeniu gojenia ran. Ozon stał się jednym z narzędzi w rękach stomatologów. I co najważniejsze, dzięki niemu czasami unikamy wiertła i bólu.

Główne zastosowanie ozonu to leczenie zębów, gdy próchnica jest we wczesnej fazie. Aplikacja tej substancji pozwala zahamować rozwój próchnicy, bez usuwania tkanki zęba, jak to ma miejsce podczas wiercenia. W kontakcie z tkankami ozon rozpada się tworząc tlen. Ozonowanie trwa kilkanaście minut, jest całkowicie bezbolesne i usuwa 99,9% bakterii próchnicowych.

Wybielanie

Uśmiech jest ważną częścią naszego zewnętrznego wyglądu, dlatego przykładamy szczególną uwagę do tego, aby po wizycie w moim gabinecie, Twój uśmiech dawał Ci powód do poczucia pewności siebie i atrakcyjności.

Wśród usług upiększających estetykę uśmiechu jest wybielanie zębów.

Podczas badania jamy ustnej oceniam stan zębów i dziąsła. W razie potrzeby zabezpieczam ubytki. Następnie wykonuję wyciski i na ich postawie w laboratorium protetycznym zostaną wykonane specjalnie dla Ciebie nakładki z żelem wybielającym, który pomogą Tobie pozbyć się przebarwień i uzyskać piękny i biały uśmiech. Cały zbieg trwa około 8-10 nocy, natomiast efekt można zauważyć już po pierwszej. Podczas wybielania może wystąpić przejściowa nadwrażliwość na zimno, w takiej sytuacji stosuje się specjalne preparaty na nadwrażliwość.

Protetyka

Protetyka

Uzupełnienie brakujących zębów zaczynam od diagnostyki i planowania pracy protetycznej, korzystam z nowoczesnych technologii do protetyki braków zębowych, biorę pod uwagę estetykę i funkcjonalność. Współpracuję z pracowniami protetycznymi o najwyższych kwalifikacjach i dużym doświadczeniu.

Rentgenodiagonostyka

RTG punktowe zęba

Wykonanie zdjęcia cyfrowego RTG

Nieodzownym elementem leczenia kanałowego są zdjęcia RTG/RVG. W moim gabinecie posługujemy się najnowszym sprzętem do uzyskiwania cyfrowych zdjęć RTG. Zastosowanie techniki cyfrowej pozwala na zredukowanie dawki promieniowania radiologicznego w porównaniu do tradycyjnej metody wykonywania zdjęć na kliszach RTG. Obraz zdjęcia otrzymujemy na monitorze komputera już w kilka sekund po wykonaniu zdjęcia – pozwala to skrócić całkowity czas leczenia oraz dokonać obróbki komputerowej zdjęcia w celu lepszej diagnostyki.

Pantomogram

Pantomogram to podstawowe zdjęcie panoramiczne, które obrazuje całe uzębienie pacjenta wraz ze strukturami kostnymi żuchwy, szczęki oraz stawami skroniowo-żuchwowymi.

Tomgrafia komputerowa CBCT

Stomatologiczna tomografia wolumetryczna, CBCT (cone beam computed tomography), zwana też tomografią stożkową niesie za sobą nowe możliwości obrazowania struktur w technologii 3D. Pozwala na uzyskanie przekrojów analogicznych jak w tomografii komputerowej (CT), przy czym warstwa przekrojów CBCT jest kilkukrotnie mniejsza, co daje jej przewagę jakościową. Podstawowe zastosowania CBCT w diagnostyce to przede wszystkim implantologia, chirurgia stomatologiczna oraz endodoncja.

Stomatologia dziecięca

Wizyta adaptacyjna

Wizyta adaptacyjna

Czy chcesz, żeby Twoje dziecko polubiło wizytę u dentysty? Jeśli tak, to dobrze trafiłaś(łeś)! Pierwsza wizyta u stomatologa ma być dla dziecka przyjemna i bezstresowa. Głównym celem wizyty adaptacyjnej jest przyzwyczajenie małego pacjenta do samego gabinetu stomatologicznego i zbudowanie zaufania. Nie mniej ważnym celem takiej wizyty jest profilaktyka. Lekarz opowiada maluchowi o prawidłowej higienie jamy ustnej i dlaczego to takie ważne. Rozmowa ta ma zachęcić dziecko do codziennego czyszczenia ząbków w domu. Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko wyszło zadowolone po wizycie dentystycznej, to zapraszamy do nas!

Umów dziecko na wizytę!

Leczenie mlecznych zębów

Wypełnienie w zębie mlecznym

Twoje dziecko ma dziurę w zębie? Zastanawiasz się, co zrobić w takiej sytuacji? Nic prostszego! Zapraszamy na wizytę, gdzie dziecko będzie mogło wygonić “robaki” z ząbka. Całość zakończymy miłą niespodzianką dla młodego pacjenta, bowiem wybór koloru wypełnienia, możemy zostawić właśnie dziecku.
Wyleczone zęby mleczne są gwarantem tego, że zęby stałe będą wyrzynać się prawidłowo i również będą zdrowe.

Impregnacja

Impregnacja

Impregnacja jest to zabieg, przy którym smaruje się zęby specjalnym płynem, dzięki czemu zatrzymuje się rozwój próchnicy. Wadą zabiegu jest ciemny kolor ząbka, który świadczy o skuteczności działania preparatu. Zaletą natomiast jest bezbolesność.

Zabezpieczymy stałe zęby na przyszłość.
Fluoryzacja (lakierowanie zębów stałych)

Zabieg polega na smarowaniu zębów stałych lakierem fluorowym. Fluor zawarty w lakierze przez trzy godziny wchłania się w powierzchnię szkliwa, dzięki czemu staje się ono mocniejsze i zdrowsze. Zabieg należy powtórzyć raz na trzy miesiące Kwalifikuje się do tego zabiegu pacjent, który ma wszystkie stale i zdrowe zęby.

Sedacja wziewna

Sedacja wziewna, czym jest?

Sedacja wziewna to bardzo przyjazna i bezpieczna metoda walki z lękiem przed bólem.

Znajduje zastosowanie w stomatologii oraz w różnych innych dziedzinach medycyny. Sedację podtlenkiem azotu można określić jako stan fizycznego odprężenia, przyjemnego zrelaksowania oraz uspokojenia, uzyskany w czasie wdychania mieszaniny podtlenku azotu i tlenu oraz pod wpływem sugestii hipnotycznych przy jednoczesnym zachowaniu u pacjenta podstawowych odruchów i świadomości.
Szczególnie przydatna jest sedacja w stomatologii. Powszechnie stosowana w krajach Europy Zachodniej i w USA, również w Polsce zyskuje coraz większe grono zwolenników.

Icon

Infiltrant – bardzo płynna żywica, jest wchłaniana do układu próchnicowych porów w uszkodzonym zębie, wypełniając go i blokując penetrację próchnicogennych kwasów. Wczesna próchnica może więc być szybko zatrzymana, przy jednoczesnym zachowaniu tkanek zęba. Z pełną estetyką i medycznymi korzyściami. Powietrze i woda uwięzione w zmianie próchnicowej mają niższy współczynnik załamania światła niż zdrowe twarde tkanki zęba. W ten sposób powstają nieestetyczne przebarwienia znane jako białe plamy. Icon-Infiltrant, który wnika głęboko do porowatej tkanki zęba, ma podobny współczynnik załamania światła jak zdrowe szkliwo.

Zinfiltrowana zmiana upodobania się do otaczającego zdrowego szkliwa. Fluorozę można także leczyć preparatem Icon vestibular.

Zalety Icon vestibular:

  • Wczesne zatrzymanie rozwoju próchnicy bez borowania.
  • Estetyczne leczenie białych plam.
  • Odtworzenie naturalnego koloru zęba.
  • Przedłuża długość życia zęba.
  • Delikatna metoda leczenia bez borowania i bez znieczulenia.
  • Przyjazna metoda leczenia dla lekarza i pacjenta podczas tylko jednej wizyty.

Chirurgia stomatologiczna

Extrakcja zęba

Ekstrakcja, usunięcie lub potocznie “wyrwanie” zęba, mimo rozwoju stomatologii, nadal bywa konieczne.Jest to zabieg chirurgiczny wykonywany w gabinecie stomatologicznym. Istotą zabiegu jest usunięcie zęba z jamy ustnej. Zabieg usunięcia zęba przeprowadzany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Dzięki zastosowaniu leków znieczulenia miejscowego cała procedura przebiega bezboleśnie.

Wskazania do usunięcia zęba

W ostatnich latach doszło do niesamowitego rozwoju specjalizacji stomatologicznych. Nowe technologie oraz obecnie stosowane materiały stomatologiczne pozwalają uratować wiele zębów przed ekstrakcją. Niestety, wciąż istnieją sytuacje, w których ząb należy usunąć. Lekarz stomatolog po zebraniu wywiadu, dokładnym badaniu pacjenta oraz ocenie badań dodatkowych jak np. zdjęcie rtg, ocenia czy dany ząb można jeszcze uratować.

Wskazania do ekstrakcji zęba mogą wynikać z chorób tkanek twardych zębów, które nie nadają się do leczenia zachowawczego ani protetycznego. Część zębów z nieodwracalnym zapaleniem miazgi nie nadaje się do leczenia endodontycznego. Wynikać to może z niedrożności kanałów lub z niedostatecznej ilości tkanek zęba do jego odbudowy po leczeniu endodontycznym. Takie zęby powinny zostać usunięte.

W wyniku zaawansowanych stanów chorobowych tkanek otaczających ząb (czyli tzw. przyzębia) dochodzi do utraty podparcia kostnego zęba. Znaczne rozchwianie zębów, korzenie zębów poza wyrostkiem zębodołowym, nawracające uciążliwe stany zapalne przyzębia to tylko niektóre ze stanów wymagające ekstrakcji zęba.

Osobną grupę wskazań do ekstrakcji zębów stanowią wskazania związane z leczeniem ortodontycznym. Lekarz ortodonta po dokładnej analizie danych otrzymanych w procesie diagnostycznym może zadecydować o konieczności usunięcia jednego lub nawet kilku zębów.

Ekstrakcja zęba – zalecenia po zabiegu

Po zabiegu usunięcia zęba pacjent powinien stosować się do zaleceń, które przekazał mu lekarz w gabinecie stomatologicznym. Jest to bardzo ważne, gdyż ogranicza liczbę występujących powikłań.

Pacjent przez dwie godziny po zabiegu nie powinien nic jeść ani pić. Kolejne posiłki spożywane w kolejnej dobie po ekstrakcji powinny być miękkie, chłodne. Zalecane jest utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej. Nie wskazane jest jest intensywne płukanie jamy ustnej nawet przez 3 dni po zabiegu. Palenie papierosów powinno zostać zaniechane na minimum jedną dobę po zabiegu.

Extrakcja mlecznych zębów

Bywają sytuacje u wybranych, małych pacjentów, kiedy nawet leczenie zachowawcze nie skutkuje. Ząb mleczny może boleć i wymagana będzie kolejna wizyta u lekarza stomatologa. Mleczaki usuwa się jednak w ostateczności. W pierwszej kolejności warto wypróbować mniej inwazyjne metody.

Sam proces wyrywania zębów mlecznych może okazać się kłopotliwy – trzonowce posiadają niekiedy tak rozbudowane korzenie, jak zęby stałe; zabieg utrudnić może również kruszenie się zaniedbanego zęba mlecznego. Prowadzący dany przypadek lekarz dentysta doradza w takich przypadkach najlepsze rozwiązanie  dla dziecka i jego zdrowia. Ostateczną decyzję o dalszym postepowaniu podejmuje lekarz wraz z rodzicami.

 
 
 

Nacięcie ropnia

Czym jest ropień?

Ropień zęba to określenie ostrego ropnego zapalenia tkanek znajdujących się wokół wierzchołka korzenia zęba. Jest to przestrzeń potocznie nazywana „zbiornikiem” z ropą, która powstaje w jamie ustnej na skutek przedostania się tam bakterii. Skutecznym leczeniem jest właśnie nacięcie ropnia.

Rodzaje ropni

Możemy wyróżnić dwa rodzaje ropni mogące wystąpić w jamie ustnej:

  • ropień zęba (ropień okołowierzchołkowy oraz ropień podokostnowy) pojawia się najczęściej w sytuacji, gdy nerw zęba jest martwy lub gdy powoli, stopniowo obumiera
  • ropień dziąsła, który umiejscowiony jest na dziąśle, a najczęściej położony jest między dziąsłem a zębem lub wysoko na dziąśle i nie ma kontaktu z zębem

Objawy

Objawy świadczące o obecności ropnia :

  • bardzo bolesna zmiana/zmiany (najczęściej kulistego kształtu) wypełnione ropą
  • opuchlizna wokół miejsca występowania zmiany
  • silny ból podczas picia ciepłych lub zimnych napojów
  • nieprzyjemny zapach
  • pulsujący, rozpierający ból, który nie ustępuje
  • może wystąpić gorączka
  • węzły chłonne pod żuchwą, albo na szyi mogą powiększyć się i stać się wrażliwe na dotyk
  • możliwy ból w obszarze zatok obocznych nosa oraz skroni

NACIĘCIE ROPNIA

Leczenie ropni rozpoczyna się od usunięcia ropy.

W przypadku ropnia dziąsła, tkanka miękka zostanie przedziurawiona (nacięcie ropnia poprzez wykonanie nacięcia dziąsła) w celu osuszenia zakażenia. W zaawansowanych przypadkach – zazwyczaj u pacjentów, którzy długo zwlekali z leczeniem lub leczyli się domowymi sposobami – może stać się konieczne także nacięcie skóry twarzy w celu ewakuacji zgromadzonej pod nią ropy.

Jeśli przyczyną jest ząb, wówczas wymaga on otwarcia. Dentysta usunie nerwy i miazgę i zainfekowany miąższ wewnątrz kanałów w korzeniu albo korzeniach zębów, poprzez tzw. leczenie kanałów z zakażoną miazgą.

Leczenie powinno być podjęte jak najszybciej, aby usunąć chorą tkankę. Jeśli ropień zęba nie może być wyleczony, ząb powinien zostać usunięty.